Valaha érezted már úgy, hogy nem vagy elég jó, bármennyi eredményt is érsz el? Hogy előbb-utóbb mindenki rájön, hogy csak szerencséd volt, és igazából nem is vagy olyan tehetséges, mint gondolják?

Ha igen, akkor lehet, hogy az imposztor szindróma csapdájában vagy.

Nézzük meg, mi is ez, és hogyan ismerheted fel magadon.

Mi az imposztor szindróma?

Az imposztor szindróma egy pszichológiai jelenség, amelyben az érintett személy úgy érzi, hogy nem érdemli meg a sikereit, és valójában egy „csaló”, aki bármelyik pillanatban lelepleződhet. Hiába a kemény munka és az eredmények, az önbizalom ingadozik, és a belső kritikus folyamatosan azt suttogja: „nem vagy elég jó”.

De honnan tudhatod, hogy te is ebben szenvedsz?

Íme 7+1 jel, ami segíthet felismerni!

1. A sikereidet külső tényezőknek tulajdonítod

Ha úgy érzed, hogy a sikereidet nem a tehetségednek vagy a szorgalmadnak köszönheted, hanem a szerencsének, jó időzítésnek vagy más emberek segítségének, akkor az az imposztor szindróma egyik klasszikus jele.

2. Félsz a „lelepleződéstől”

Gyakran attól tartasz, hogy előbb-utóbb kiderül, hogy nem is vagy olyan jó, mint ahogy mások hiszik? Ez a belső szorongás állandó nyomást helyez rád, és visszatarthat attól, hogy igazán élvezd a sikereidet.

imposztor szindróma
3. Maximalista vagy és sosem vagy elégedett

Ha úgy érzed, hogy bármit is csinálsz, az sosem elég jó, és mindig többet kellene teljesítened, akkor az imposztor szindróma erősen jelen lehet az életedben. Mindig a tökéletességre törekszel, de úgy érzed, sosem éred el igazán.

4. Összehasonlítod magad másokkal (és mindig alulmaradsz)

Azt veszed észre, hogy folyamatosan másokhoz méred magad, és mindig úgy érzed, hogy ők jobbak, okosabbak, sikeresebbek nálad? Ez az imposztor szindróma egyik legkimerítőbb jellemzője.

5. Nehezen fogadod el a dicséretet

Ha valaki megdicsér, zavarba jössz, és azonnal mentegetőzni kezdesz, vagy elmondod, hogy „igazából nem is volt olyan nehéz” – ez egy erős jel arra, hogy nem tudod elismerni saját érdemeidet.

6. Halogatod a kihívásokat, a feladataidat

Gyakran félsz belevágni új projektekbe, mert attól tartasz, hogy nem tudsz megfelelni az elvárásoknak? Az imposztor szindróma miatt sokan elkerülik azokat a helyzeteket, ahol bizonyítaniuk kellene.

7. Túlkészülsz és agyondolgozod magad

Sokszor úgy érzed, hogy dupla annyi energiát kell beletenned valamibe, mint másoknak, csak hogy ne bukj le? Az imposztor szindrómában szenvedők gyakran túlóráznak, folyamatosan tanulnak és készülnek, mert úgy érzik, hogy különben nem érdemlik meg a sikert.

+1: A siker inkább stresszt okoz, mint örömöt
ünneplés

Míg mások ünnepelnének egy nagyobb siker után, te inkább szorongsz, mert attól félsz, hogy a következő alkalommal nem fogsz tudni ugyanilyen jól teljesíteni. Az állandó bizonyítási kényszer miatt a siker sem hoz igazi megkönnyebbülést.

Az imposztor szindróma rengeteg embert érint, de a jó hír az, hogy tudatos munkával kezelhető. Az első lépés az, hogy felismerd magadon ezeket a jeleket, és tudatosítsd, hogy nem vagy egyedül.

A sikereidet nem  a szerencse vagy véletlen eredményezik, hanem a tehetséged, a kitartásod és a szorgalmad.

Engedd meg magadnak, hogy elismerd a saját értékeidet és élvezd az elért eredményeidet!

Ha úgy érzed problémád van, magadra ismertél,és szeretnél rajta velem együtt dolgozni, keress bátran – itt vagyok, hogy segíthessek, akár máris foglalhatsz egy ingyenes felmérő konzultációt! 😊

Várlak! Zsuzsa

Ha bármilyen gondolatod van, hozzászólnál a bejegyzéshez, tedd meg nyugodtan, a neveden kívül a hozzászólásoknál más nem fog megjelenni, véd téged, mint ahogyan engem is, az   Adatkezelési tájékoztató  .
Molnár Zsuzsa ev.   Életvezetési tanácsadó, life, párkapcsolati és rendszer coach, mérnök   „Ahol nagyszerű győzelmek születnek!”   Csoportom  |   Időpontfoglalás  |  Interaktív tanfolyamaim     
Kapcsolódó bejegyzések
Kommunikáció és önismeret a fő téma szeptember és október hónapban a csoportomban

Kommunikáció és önismeret témákat jelölik be legtöbben a csoportomba való csatlakozásnál. Így most ezekkel ott is kiemelten foglalkozunk.Tematikus napokat tartunk:kedden Tovább

Egészséges női minőségeink…

Az egészséges női minőségek tulajdonképpen olyan erényeink és tulajdonságaink, amelyek segítenek minket, és nem csupán a nőket, az életünk különböző Tovább

Sérült női minőségeink

Az emberi természet rendkívül sokszínű, és a női minőségeink is széles skálán mozognak. Azonban érdemes a figyelmünket most azokra a Tovább

{"email":"Érvénytelen email cím","url":"Érvénytelen weboldal URL","required":"Egy kötelező mező üres"}
>