Először csak igyekszel. Aztán elvárás lesz belőle. Majd bizonyítás.És végül: már nem is tudod, kinek akarsz ennyire megfelelni.

Azt mondod: „Csak szeretném jól csinálni.”De közben belül már régen nem erről szól.

Sokáig úgy hisszük, a tökéletesség egyfajta biztonság. Ha mindent jól csinálunk, ha mindent kontrollálunk, ha semmit nem rontunk el :

akkor majd nem érhet baj.
Akkor majd szerethetőek leszünk.
Akkor  leszünk nemcsak „elég jók, hanem "tökéletesek”.

Csakhogy a tökéletesség nem egy megvalósítható cél.

Hanem egy soha véget nem érő verseny – amiben te vagy a bíró, a versenyző és a néző is, egyszerre. És bármennyit és bárhogyan is teljesítesz, bármennyire próbálod jól, aztán jobban s még jobban  csinálni, mindig marad egy belső hang:

„Lehetett volna ennél sokkal jobb is.”

A tökéletesség nem a legjobb önmagad – hanem az önmagad elleni küzdelem része lesz.

A tökéletesség utáni vágyad nem enged hibázni.
Nem hagy pihenni.
Nem enged lassítani.
Nem hagy örülni annak, amit már elértél.
Nem hagy még  önmagadnak sem lenni.

És amit sokáig nem veszünk észre: hogy miközben mások talán fel sem figyelnek arra, amit mi magunkban kritizálunk…

…míg szépen lassan kikoptatjuk magunkból az örömöt.

És még csak nem is tudjuk, mikor is  történt pontosan...

Ehhez hoztam neked öt plusz egy gondolatot, hogy jobban érezd magad a bőrödben:

5+1 gondolat, ha eleged van abból, hogy mindig jobbnak kellene lenned

5+1 gondolat, ha eleged van abból, hogy mindig jobbnak kellene lenned

1. 🎈 A tökéletesség nem szerethető – az emberi viszont az.

Volt már, hogy valakit azért kedveltél, mert mindig mindent tökéletesen csinált? Vagy azért, mert volt benne valami bájos esetlenség, valami esendő, őszinte emberi vonás? A valódiság az, ami kapcsolódni enged. Nem  pedig a hibátlanság.

2. 🎈 Aki mindig „tökéletes”, annak nem lehet a közelébe kerülni.

A túlzott igyekezet gyakran falakat emel köréd. Tökéletesnek tűnni egyenő azzal, hogy  sebezhetetlennek látszani. És ahol nincs sebezhetőség, ott nincs valódi intimitás, közelség sem. Lehet, hogy a tökéletességed árán a kapcsolataidat is elveszíted.

3. 🎈 A belső bíró mindig szigorúbb, mint a külső világ.

Az emberek sokszor nem azt nézik, hol hibáztál – hanem azt, hogyan viszonyulsz hozzá. Ha képes vagy elfogadni magadban a nem-tökéleteset, akkor mások is sokkal könnyebben elfogadnak téged.

4. 🎈 A jó elég. És néha a „valahogy” is elég lehet.

Nem minden napra jut ki a  100%. Vannak napok, amikor 60 is hatalmas teljesítmény. Ahol nincs tér a „valahogy” megoldásoknak, ott nincs élet sem. Csak robotpilóta üzemmód van.

5. 🎈 Nem a tökéletesség épít bizalmat – hanem a hitelesség.

Ha megmutatod magad esendően, akkor tanulsz, növekedsz, kapcsolódsz. Ha minden sima, steril és hibátlan – akkor nincs történeted. A hitelességnek viszont van súlya. A tökéletességnek csak díszlete.

+1 🎈 Ha úgy érzed, nem tudod letenni a mércét – akkor nem gyengeség segítséget kérni.

Ez az utolsó és talán legfontosabb dolog.A tökéletességre törekvés nem mindig tudatos. Sokszor már annyira részeddé vált, hogy észre sem veszed – csak a fáradtságot, a szorítást, a „még mindig nem elég” érzését és a saját magaddal való elégedetlenséget érzed újra meg újra.

💬 Beszélgetnél róla?

Ha most úgy érzed, ez rólad szól, és szeretnél kiszállni ebből a belső hajszából, akkor várlak szeretettel egy ingyenes beszélgetésre. Nincs elköteleződés – csak egy olyan minőségi idő, ami csak rólad szól majd.

👉 Foglalj időpontot itt: Mert lehet másképp is élni. Nem tökéletesen – hanem szabadon. 💛
Ha bármilyen gondolatod van, hozzászólnál a bejegyzéshez, tedd meg nyugodtan, a neveden kívül a hozzászólásoknál más nem fog megjelenni, véd téged, mint ahogyan engem is, az   Adatkezelési tájékoztató  .
Molnár Zsuzsa ev.   Életvezetési tanácsadó, life, párkapcsolati és rendszer coach, mérnök   „Ahol nagyszerű győzelmek születnek!”   Csoportom  |   Időpontfoglalás  |  Interaktív tanfolyamaim  
Kapcsolódó bejegyzések
Egy őszinte 2022- es évértékelés… Neked 🙂
idomenedzsment kihivassorozat

Akárhonnan is vizsgálom az elmúlt évet, azt kell mondanom, hogy egy mozgalmas és termékeny esztendőt tudhatok magam mögött.Mivel egyszemélyes vállalkozás Tovább

A kóros maximalizmus három fő problémája

Ebben a cikkemben a maximalizmus kerül a fókuszba, ami korunk nagy problémája lett, éspedig az a fajta maximalizmus, amely bizony Tovább

Kommunikáció és önismeret a fő téma szeptember és október hónapban a csoportomban

Kommunikáció és önismeret témákat jelölik be legtöbben a csoportomba való csatlakozásnál. Így most ezekkel ott is kiemelten foglalkozunk.Tematikus napokat tartunk:kedden Tovább

{"email":"Érvénytelen email cím","url":"Érvénytelen weboldal URL","required":"Egy kötelező mező üres"}
>