Ma olyan témáról szeretnék beszélni, amely sok férfi és nő számára ismerős lehet, de gyakran nehéz kezelni és megérteni is ezeket: a sérült férfi minőségeinkről.
Ahhoz, hogy mélyebben megérthessük ezeket, először nézzük meg, hogyan jelenhetnek meg az életünkben, és hogyan hatnak a kapcsolatainkra.
Ne tévesszen meg kedves olvasó, hogy férfi minőségekről írok, hiszen nem csak férfiakra, hanem nőkre is teljességgel jellemzők.
Az eldidegenedés:
Az elidegenedés érzése olyan, mintha egyre távolodnál azoktól az emberektől, akikhez egykor közel álltál. Ennek különböző okai lehetnek, gyakran az érzelmek elrejtése és a védőfalak felépítése áll mögötte. Az elidegenedés veszélyezteti a kapcsolataidat, mert nem tudod felvállalni az érzelmek megosztását és az empátia gyakorlását másokkal. Az első lépés az elidegenedés leküzdésében az, hogy megpróbáljuk megérteni, felvállalni és kifejezni az érzéseinket azok előtt, akik számítanak nekünk.

Az elhidegülés:
Az elhidegülés olyan állapot, amikor az ember hosszú ideig elnyomja az érzéseit, és már egyre nehezebben, vagy egyáltalán fel sem ismeri azokat. Ez a kapcsolatainkban éppúgy megjelenhet, mint az életünk egyéb területein. Az elhidegülés veszélyes lehet, mert ellehetetlenítheti az érzelmi kapcsolódást másokkal és az empatikus viselkedést. A legfontosabb lépés lehet ellene, hogy felismerjük és megengedjük magunknak és egyben engedélyt is adunk az érzelmeink felvállalására. Az érzéseink kifejezése és megosztása segít visszanyerni az érzelmi kapcsolódást másokkal.
A közömbösség:
A közömbösség azt jelenti, hogy valakit nem érdekel az, hogy mi történik másokkal, és elveszíti az érzelmi töltődést a kapcsolataiban. Ez a jelenség az érzelmek elnyomásával és az érzelmek kifejezésének hiányával járhat. A közömbösség eredményeként a kapcsolatok felületessé válhatnak és elveszíthetik az érzelmi gazdagságukat. Az empátia és az érzelmek kifejezésének gyakorlata hozzásegít minket abban, hogy megtartsuk az érzelmi gazdagságunkat. Bármilyen érzés is kerít minket a hatalmába, mindegyik értünk van, ezeket elnyomnunk nem kell és nem is szabad. Vizsgáljuk meg őket, hogy miért jöttek, mit mutatnak, mire figyelmeztetnek, és hagyjuk elmenni őket.
A dominancia:
A dominancia egy viselkedési minta, amikor valaki az irányítást próbálja átvenni mások felett és le akarja uralni a másikat. Ez a viselkedés gyakran az érzelmek elnyomásából és azok kifejezési nehézségeiből eredhet. A dominancia káros a kapcsolatokra, mert másokat elnyomhat és megfoszthat az önrendelkezési joguktól, az autonómiájuktól, illetve a szabad döntés jogától. Az igazi erő nem a mások feletti uralkodásban, hanem az empátiában és az együttműködésben rejlik.
Az uralkodási vágy:
Az uralkodási vágy arra utal, hogy valaki másokat alárendelté tegyen, és állandó kontroll alá vegye azokat, akikkel kapcsolatban van. Ez a vágy gyakran az érzelmek elkerülésével, elnyomásával és a sebezhetőség leplezésével függ össze. Az uralkodási vágy elősegítheti, hogy rövid távon ellenőrizzünk másokat, de hosszú távon káros hatással járhat a kapcsolatokra és a saját énképünkre nézve is.

A pusztítás kényszere:
A pusztítási kényszer azt jelenti, hogy valaki hajlamos önsorsrontó viselkedésre vagy mások bántalmazására. Ez a kényszer lehet az érzelmek kezelésének nehézségeiből és az érzelmi fájdalomból származó viselkedés eredménye is. A pusztítási kényszer káros lehet mind a saját, mind mások életére. Az érzelmek megértése és kezelése megoldás abban, hogy alternatív megoldásokat találjunk a pusztítási kényszer helyett. Ha ez áll fenn, mindenképpen érdemes és szükséges szakemberhez fordulni ennek leküzdése érdekében.
A rombolási vágy:
A rombolási vágy azt jelenti, hogy valaki a környezetének vagy mások tekintélyének, elismertségének a rombolására vágyik. Ez a kényszer az érzelmek kezelésének nehézségeiből és szintúgy az érzelmi fájdalomból is származhat. Fontos megérteni, hogy a rombolás és az ártalmazás nem hoz tartós megoldást az érzelmeink kezelésére, és hosszú távon káros lehet mind az egyén, mind mások számára.
A kapcsolatoktól való félelem:
A kapcsolatoktól való félelem az érzelmi sebezhetőségből és az elutasítástól való rettegésből származik. Ez a félelem befolyásolhatja, hogy valaki közel kerüljön másokhoz vagy azt, hogy mélyebb érzéseket kimutasson. Ez izolációhoz vezethet, ami viszont károsan befolyásolja a fontos és szoros kötelékekeinket. Habár a félelem egy alapérzelem, ezt is tudnunk kell mindenképpen kezelni.
Remélem elgondolkodtató volt ez a bejegyzésem, és az előző három is, amelyek a női és férfi minőségeinket helyezte a fókuszba.