⁉️ Gondoltál már arra, hogy mi történik, amikor folyamatosan kritikusan viszonyulsz másokhoz vagy önmagadhoz?
Lehet, hogy észre sem veszed, de ez az viselkedés komoly károkat okozhat a kapcsolataidban, legyen szó a munkahelyi életedről, a párkapcsolatodról, barátaidról vagy éppen a családodról vagy a gyermekedről.
Az állandó kritika nemcsak a másokkal való kapcsolatokat rombolja, de saját mentális egészségedet is súlyosan befolyásolhatja.
Gondolj csak a saját belső párbeszédedre.... hányszor ostorozod, hány alkalommal címkézed vagy éppen minősíted magad?
A munkahelyen például a túlzott kritika könnyen ellenséges légkört teremthet. Ha főnökként állandóan kritizálod a beosztottaidat, azzal nemcsak a motivációjukat rombolhatod le, de a csapatdinamikát is tönkreteheted ezzel, pedig elkerülhető lenne.

Az alkalmazottak félni fognak attól, hogy hibáznak, kreativitásuk és produktivitásuk csökkenhet, hiszen az állandó kontrolltól és a rosszallásodtól való félelem megfosztja őket az önálló kezdeményezés lehetőségétől.
Beosztottként sem jársz jobban, ha folyamatosan megcímkézed a kollégáidat vagy épp magadat.
Az önkritika túlzott formája önbizalomhiányhoz, szorongáshoz vezethet, amely hosszú távon kiégéssel is fenyeget. A kollégáid pedig elkerülnek, ha úgy érzik, hogy sosem vagy elégedett a közös munkával.
A párkapcsolatban is mérgező hatású lehet az állandó kritikusságod. Ez a fajta hozzáállás gyakran bizalmatlanságból vagy a másik fél iránt érzett elégedetlenségből fakad.
Ha folyamatosan a partnered hibáit hangsúlyozod, azzal azt üzened, hogy nem vagy elégedett vele, ami hosszú távon eltávolíthat egymástól benneteket A kritika hatására a másik fél önértékelése csökkenhet, ami komoly konfliktusokat és akár szakítást is eredményezhet.
Ma - sajnos- a házasságok több, mint fele váláshoz vezet. Ez elégé elborzasztó adat, pedig amikor összekerültök, egymás mellett teszitek le a voksotokat, egy életben gondolkodtok: igaz?

A családi kapcsolatok sem maradnak érintetlenek. Ha szülőként gyakran vagy túl bíráló a gyermekeddel szemben, az komoly önértékelési problémákat okozhat neki. A gyermekek hajlamosak a szülői negatív visszajelzéseket nagyon komolyan venni, és később ezek az önkritikus gondolatok befolyásolhatják az életüket, akár egész felnőttkorukban is.
Baráti kapcsolataidban sem érdemes túlzásba vinni a mások minősítését, és itt bizony nem a pozitívakra gondolok. A barátság alapja a kölcsönös tisztelet és támogatás. Ha folyamatosan a barátaid hibáira összpontosítasz, előbb-utóbb eltávolodnak tőled, mert senki sem szereti, ha állandóan csak a negatívumokat emelik ki vele kapcsolatban.
Te is szeretnél harmonikusabb kapcsolatokat?
Képzeld el, milyen lenne, ha a kritika helyett a támogatásra és a megértésre helyeznéd a hangsúlyt. Ahelyett, hogy mások hibáit keresed, próbálj meg együttérzőbb lenni, és inkább az erősségeikre koncentrálni.
Az önkritika helyett is inkább az önelfogadásra törekedj, hiszen senki sem tökéletes, és mindannyian hibázunk néha.
Az egyéni coaching vagy mentorálás lehetőséget kínál arra, hogy megvizsgáld, miért váltál ennyire negatívvá, és hogyan tudnál ezen változtatni. Egy szakértő segítségével felfedezheted, hogyan érhetsz el a harmonikusabb kapcsolatokat és egy kiegyensúlyozottabb életet.
Gondolj bele, milyen pozitív változásokat hozhatna az életedbe, ha megtanulnád konstruktívabban kezelni a helyzeteket.
Ne hagyd, hogy a túlzott kritika tönkretegye a kapcsolataidat!
Tegyél egy lépést már ma a pozitív változás felé, és foglalj időpontot egy ingyenes felmérő beszélgetésre.
Ez az első lépés a fejlődés útján, amely segít megtalálni a kritikus hozzáállás mögött rejlő okokat, és megtaníthat arra, hogyan alakíthatsz ki egészségesebb kapcsolatokat másokkal és önmagaddal.
Ne várj tovább, tedd meg ezt az első kis lépéseket a boldogabb, kiegyensúlyozottabb élet felé!
Jelentkezz most, és kezdjük el közösen a változást!
Hiszen ne feledd: sem megcímkézni, sem bírálni, sem ítélkezni másokat vagy mások felett nincsen jogunk. Sem neked, sem nekem.
Gondolj csak az aranyszabályra, amit hitem szerint te magad is el tudsz fogadni, ha a másik oldaláról nézed a dolgokat:
Úgy viselkedj másokkal, ahogyan azt elvárod, hogy veled viselkedjenek.
Várlak szeretettel: Zsuzsa
ITT tudsz egy ingyenes felmérő konzultációt foglalni.
Ha bármilyen gondolatod van, hozzászólnál a bejegyzéshez, tedd meg nyugodtan, a neveden kívül a hozzászólásoknál más nem fog megjelenni, véd téged, mint ahogyan engem is, az Adatkezelési tájékoztató .
Molnár Zsuzsa ev. Életvezetési tanácsadó, life, párkapcsolati és rendszer coach, mérnök „Ahol nagyszerű győzelmek születnek!” Csoportom | Időpontfoglalás | Interaktív tanfolyamaim