Ha épp ezt a bejegyzést olvasod, valószínűleg benned is megfogalmazódott már az a kérdés: "Mi is az az önbizalom, és honnan tudom, hogy nekem van-e?" Ha megengeded, akkor együtt tisztázzuk ezt. Mert az önbizalom nem egy titkos képesség, amit csak a kiválasztottak vagy a kiváltságosak birtokolnak. Ez valami olyan, amit te is fejleszthetsz, és ami már most is ott van benned – csak lehet, hogy néha nehezen akar előbújni.
Kezdjük azzal, hogy elmondom, mi NEM az önbizalom. Aztán szépen megmutatom, mi IGEN. Jöhet? Fogd a kávédat (vagy éppen a teád), dőlj hátra, és merüljünk el ebben együtt! Készen állsz? Vagy éppen ülsz?
1. Az önbizalom nem hangoskodás. Az önbizalom csendes erő.
Tudod, amikor valaki túlkiabál mindenkit, és harsányan bizonygatja, mennyire sikeres és menő? Az gyakran nem önbizalom, hanem a bizonytalanság elpalástolása. Az igazi önbizalomnak nincs szüksége szirénázásra. Az bizony egy csendes, magabiztos jelenlét. Aki magából önbizalmat sugároz, az nem attól lesz határozott, hogy elnyom másokat, hanem attól, hogy biztos önmagában .
2. Az önbizalom nem a tökéletességgel egyenlő. Az önbizalom az elfogadása saját hibáinknak.
Sokan azt gondolják, hogy csak akkor lehetnek önbizalmmal teltek, ha mindenük rendben van: a szépen formált testük, a jól fizető munkájuk, a tökéletesre csiszolt kapcsolatuk. De az önbizalom nem arról szól, hogy tökéletes vagy, hanem arról, hogy ismered önmagad, a hibáiddal együtt, és mégis értékesnek tartod magadat. Nem vársz arra, hogy "kész legyél" – hanem már most éppen elég vagy.
3. Az önbizalom nem arrogancia. Az önbizalom alázat.
Az arrogancia sokszor az alacsony önértékelés ellensúlyozására szolgál. Az önbizalom viszont azt jelenti, hogy nem kell bizonygatnod a felsőbbrendűségedet. Hiszen nem vagy sem alá- sem fölé rendelve senkinek. Még akkor sem, ha te vagy a főnöke valakinek vagy éppen fordítva. Az igazán magabiztos ember tudja, hogy nincs szüksége arra, hogy másokat lenézzen, és képes tanulni bárkitől. Nem "jobbnak" hiszi magát másoknál, hanem egyszerűen jól érzi magát a saját bőrében.
4. Az önbizalom nem azt jelenti, hogy sosem félsz semmitől. Az önbizalom azt fejezi ki, hogy mész tovább, még akkor is, ha félsz.
Lehet, hogy most azt gondolod: "De hát én sokszor félek, akkor biztos nincs önbizalmam!" Pedig ez nem éppen így van. Az önbizalom nem azt jelenti, hogy nincsenek benned félelmek. Hanem azt, hogy nem hagyod, hogy ezek megállítsanak. Felismered a félelmeidet, megfogod a kezüket (képletesen persze), és együtt léptek tovább akár az ismeretlenbe. A félelem egy alapérzelem, ami akár szárnyakat is tud adni. Persze csak akkor, ha ezt engeded.

5. Az önbizalom nem azt jelenti, hogy mindent egyedül kell megcsinálnod. Az önbizalommal teli ember mer és tud segítséget kérni.
Azt gondolhatnánk, hogy az önállóság egyenlő az önbizalommal. Pedig az igazi önbizalom egyik legárulkodóbb jele, ha valaki képes belátni, hogy van, amikor másra van szüksége, azaz mások segítségére. Az, aki mer és tud kérdezni, mer és akar tanulni , mer és tud támogatást kérni, valójában sokkal erősebb, mint az, aki makacsul egyedül próbál meg mindenben is helytállni.
6. Az önbizalom nem jelenti a hibák elkerülését. Az önbizalommal teli ember a hibákból is tud tanulni.
Néha úgy hisszük, az önbizalom azt jelenti, hogy mindig tudjuk, mit csinálunk, és sosem ronthatunk el semmit. De az élet bizony nem így működik. A magabiztos ember nem attól lesz különleges, hogy sosem hibázik, hanem attól, hogy amikor elront valamit, képes felelősséget vállalni, beismerni, tanulni belőle, és tudja folytatni. A hibák nem törik meg, hanem éppen ellenkezőleg: építik.
7. Az önbizalom nem az, hogy mindenki szeret téged. Az önbizalom az, hogy te szereted saját magadat.
Ez a gondolat talán a legfontosabb. Aki az önbizalmát attól teszi függővé, hogy mások mit gondolnak róla, az mindig kiszolgáltatott lesz. Az igazi önbizalom belülről fakad. Amikor nem a külső elismerés határozza meg, hogy értékesnek érzed-e magad, hanem a saját szemedben vagy az. Ez ad szabadságot, nyugalmat és igazi erőt, lendületet az életedhez.
+1: Az önbizalom nem állandó. Az önbizalom hullámzó, viszont mindig visszatérhetsz hozzá.
Fontos tudnod, hogy az önbizalom nem egy állandó, megbonthatatlan állapot. Vannak napok, amikor erősnek érzed magad, és vannak, amikor kicsit meginogsz. Ez teljesen rendben van! Az igazi önbizalom abból fakad, hogy tudod: bármikor vissza tudsz találni önmagadhoz. Olyan ez, mint egy izom – ha edzed, egyre erősebb lesz, de ha pihenteted, attól még ott van, és bármikor újra formába hozhatod. Olyan nincsen, hogy nincs önbizalmad. Vannak önbizalomhiányos állapotok, amelyeken lehet változtatni, persze csak akkor, ha te is akarod.
Na és most mit érzel?
Most, hogy végigolvastad ezeket, mit érzel? Melyik pont volt az, ami megszólított, ami rólad szólt, ami arcul csapott? Melyik az, ami már most is megvan benned, és melyik az, amin még szeretnél dolgozni? Az a jó hírem, hogy az önbizalom fejlesztése nem egy elérhetetlen cél. Nem egyik napról a másikra történik, de minden apró lépés számít abban, hogy az áhított állapotot elérd.
És ha szeretnéd, hogy valaki melletted legyen ebben a folyamatban, én itt vagyok. Foglalj hozzám egy ingyenes felmérő konzultációt, ahol megnézzük, hol tartasz most, és hogyan indulhatsz el az önbizalommal teli, kiegyensúlyozottabb életed felé.
Mert te is megérdemled, hogy szeresd önmagad. 😊Egyetértesz velem?
Várlak! Zsuzsa
Ha bármilyen gondolatod van, hozzászólnál a bejegyzéshez, tedd meg nyugodtan, a neveden kívül a hozzászólásoknál más nem fog megjelenni, véd téged, mint ahogyan engem is, az Adatkezelési tájékoztató .
Molnár Zsuzsa ev. Életvezetési tanácsadó, life, párkapcsolati és rendszer coach, mérnök „Ahol nagyszerű győzelmek születnek!” Csoportom | Időpontfoglalás | Interaktív tanfolyamaim