Gondolkodtál már azon, mi választja el az igazi önbizalmat a nagyképűségtől? Sokszor összekeverjük a kettőt, pedig alapvető különbségek vannak közöttük. Az önbizalom egy erő, amely belülről fakad, míg a nagyképűség egy pajzs, amely elrejti a bizonytalanságot. Ebben a cikkben hét pontban segítek neked megérteni, hogyan különböztetheted meg a kettőt – és hogyan teheted az életedet gazdagabbá az igazi önbizalommal.
Előtte viszont lenne egy kérésem hozzád, kedves olvasóm: ami tőled csupán egy-két percet igényel, számomra viszont egy hatalmas segítség lehet abban, hogy milyen tartalmakkal bővítsem a honlapon a tartalmakat, amelyekkel viszont én segíthetek neked.
Most pedig jön a beígért blogbejegyzés neked.
1. Az önbizalom nyitott, a nagyképűség zárt
Az önbizalommal teli ember meghallgat másokat, elfogadja a kritikát, és képes tanulni belőle. Tudja, hogy nem tökéletes, de nem is akar az lenni. A nagyképű ember ezzel szemben elutasítja a kritikát, mert azt fenyegetésként éli meg. Bezárkózik a vélt tökéletességének börtönébe, és nem hajlandó tanulni vagy fejlődni.
2. Az önbizalom higgadt, a nagyképűség harsány
Az önbizalommal teli emberben ez egy csendes erő, amely nem igényli, hogy folyton bizonyítson. Az ilyen ember nem érzi szükségét annak, hogy dicsekedjen. Ezzel szemben a nagyképűség sokszor hangos és feltűnő, mert a nagyképű ember külső elismerésre vágyik. Az elismerés iránti állandó igény viszont óriási energiákat emészt fel.
3. Az önbizalom másokat is emel, a nagyképűség lenyom
Az önbizalommal rendelkező ember inspiráló. Képes felismerni mások erősségeit, és örömmel segít nekik kibontakozni. A nagyképű ember viszont versenyt érez ott is, ahol nincs szükség rá. Saját felsőbbrendűségét csak úgy tudja fenntartani, hogy másokat kisebbít.
4. Az önbizalom őszinte, a nagyképűség színjáték
Az önbizalom őszinte és autentikus. Az ilyen ember nem fél megmutatni a sebezhetőségét, mert tudja, hogy attól csak még emberibbé válik. A nagyképűség viszont gyakran mások megtévesztésére épít. A nagyképű ember egy maszkot visel, amely mögött sokszor bizonytalanság és félelem lapul meg.
5. Az önbizalom felelősséget vállal, a nagyképűség hibáztat
Az önbizalommal teli ember képes elismerni a hibáit, és tanul belőlük. Tudja, hogy a hibázás a fejlődés része. A nagyképű ember viszont ritkán vállalja a felelősséget. Ha valami rosszul sül el, hajlamos másokat hibáztatni, hogy megőrizze a tökéletesség látszatát.
6. Az önbizalom követendő példa, a nagyképűség figyelmeztető jel
Az önbizalom olyan tulajdonság, amelyet az emberek csodálnak és követni akarnak. Egy önbizalommal teli ember jelenléte pozitív hatással van a környezetére. A nagyképűség viszont sokszor taszító. Az emberek inkább kerülik a nagyképű embereket, mert éppen az önbizalom hiányát érzik rajtuk.
7. Az önbizalom békét hoz, a nagyképűség feszültséget
Az önbizalom belső békéből fakad. Az ilyen ember harmóniában él önmagával, és ezt a békét sugározza mások felé is. A nagyképűség viszont állandó belső feszültséget kelt, mert a nagyképű ember folyton külső megerősítésre szorul.
Hogyan fejlesztheted az önbizalmadat?

Az önbizalom nem szültetett adottság; tanulható és fejleszthető. Kezdd azzal, hogy őszinte vagy magaddal. Ismerd el az erősségeidet, de ne félj szembenézni a gyengeségeiddel sem. Fogadd el, hogy a hibák és kudarcok az élet részei, és tanulj belőlük. Támaszkodj a belső értékeidre, és ne hagyd, hogy a külső vélemények határozzanak meg.
Az igazi önbizalom nem azt jelenti, hogy mindig biztos vagy magadban, hanem azt, hogy békében vagy azzal, aki vagy, és képes vagy másokat is inspirálni.
Törekedj erre, és meglátod, hogy az életed tele lesz pozitív kapcsolatokkal és lehetőségekkel.
Akár egy lehetőséged lehet bekapcsolódni az Önismereti Körbe, amely hozzásegíthet ahhoz, hogy a kapcsolatod önmagaddal is javulhasson, akár előfizetéses rendszerben is kipróbálhatod, vagy az éves díjat is választhatod, ez esetben két hónap díját én átvállalom helyetted.
Szeretnél javítani a saját önbizalmadon? Építeni szeretnéd azt? Olyan nincs, hogy abszolút nincsen önbizalad, csak önbizalomhiányos állapotok vannak. Ha szeretnél dolgozni rajta, egy ideig ezen az úton szívesen elkísérlek, használd ki ezt a lehetőséget! Foglalj időpontot még ma!
Várlak! Zsuzsa
Ha bármilyen gondolatod van, hozzászólnál a bejegyzéshez, tedd meg nyugodtan, a neveden kívül a hozzászólásoknál más nem fog megjelenni, véd téged, mint ahogyan engem is, az Adatkezelési tájékoztató .
Molnár Zsuzsa ev. Életvezetési tanácsadó, life, párkapcsolati és rendszer coach, mérnök „Ahol nagyszerű győzelmek születnek!” Csoportom | Időpontfoglalás | Interaktív tanfolyamaim
Eddig még nem tekintettem úgy az önbizalomra, mint a bizalom egyik fajtájára. Mikor bízom a képességeimben, a megszerzett tudásomban, a begyakorolt készségeimben, akkor önmagamnak adok lehetőséget, bizalmat. A nagyképűségről a felnagyított kép jut eszembe, ami végleges, amit „csak” meg kell védeni, be kell bizonyítani, hogy sokat ér. A fejlődést akadályozza, mert rengeteg energiát vesz el a „megfestett” kép megőrzése.
Választ kaptam arra is, hogy miért van az, hogy valakinek jó a közelében lenni, másnak pedig a közelsége feszültséget okoz bennem. Mennyivel más hatást vált ki a kiállás, mint a képmutatás! Milyen kicsi, mégis milyen jelentős a kettő között a különbség.
Kedves Julianna! Igen, így van, hajszálnyinak tűnhet, mégis égbekiálltóan nagy a kettő közötti különbség. És valóban ez csak egy festett kép, ami fel van nagyítva, és ennek fenntartása idő és energia. Köszönöm ezt az értékes hozzászólást!