Tudod, hogy mit szeretnél elérni, de valahogy mégsem sikerül? A célkitűzés egy izgalmas folyamat, de sokszor a legnagyobb akadályok nem külsők, hanem belsők. Coachként évek óta foglalkozom azzal, hogy segítsek az embereknek átlépni a belső gátjaikon, és most megosztom veled azt a hét leggyakoribb okot, amiért nem érjük el a kitűzött céljainkat.

Olvass tovább, és keresd meg, hogy ezek közül melyik lehet a te életedben is a  legnagyobb akadály!

1. Nem elég konkrét a célod

„Szeretnék sikeres lenni” vagy „Jó lenne többet sportolni” – ismerősen hangzik? Az ilyen általános elképzelések inkább álmodozások, mintsem célok. Ha nincs pontosan meghatározva, hogy mit értesz „siker” vagy „több sport” alatt, hogyan tudnád mérni azt, hogy haladsz-e?

Megoldás: Egy fontos  dolog, hogy az, amit elérni szeretnél, azt fogalmazd meg konkrétan, és mérhetően, s ne azt mondd amit nem szeretnél, hanem azt amit akarsz. Például: „Hetente háromszor 30 percet fogok futni” sokkal jobban működik, mint a „Többet szeretnék mozogni.”

2. Túl sok célt tűzöl ki egyszerre

Egyszerre szeretnél karriert építeni, nyelvet tanulni, sportosabb lenni és több időt tölteni a családdal? A több cél egyszerre valójában megosztja az energiádat, és végül egyikben sem érsz el kiemelkedő eredményt.

Megoldás: Állíts fel prioritásokat! Válassz ki egy vagy kettő- de maximum három-  igazán fontos célt, és koncentrálj ezekre. Ha elérted őket, tovább léphetsz a következőkre. Ha a célod egy hosszú folyamat, ami évekig tart, akkor is tervezd meg azt, hol szeretnél lenni egy év múlva.

3. Hiányzik a motiváció

Sokszor azért nem érjük el a céljainkat, mert valójában nem is a sajátjaink. Talán a környezeted elvárásai vezérelnek, vagy egyszerűen jól hangzik a cél, de nem érzed belőle az izgalmat.

Megoldás: Tedd fel magadnak a kérdést: „Miért akarom ezt a célt elérni?” Ha nem találsz rá valódi, szívből jövő választ, lehet, hogy ideje átgondolni a prioritásaidat.

4. Nincs terved a megvalósításhoz

A célok kitűzése csak az első lépés. Ha nem gondolod végig, hogy pontosan hogyan fogod elérni, akkor az álom megmarad álomnak.

Megoldás: Készíts részletes tervet. Határozd meg a következő konkrét lépéseket, és időzítsd őket. Egy nagy célt bonts le kisebb, kezelhető részekre.

5. Félelem a kudarctól

A célok elérése kockázattal jár. Mi lesz, ha nem sikerül? A félelem gyakran annyira megbénít, hogy inkább el sem indulunk.

Megoldás: Változtass a szemléleteden. Tekints a kudarcra, mint tanulási lehetőségre. Kérdezd meg magadtól: „Mi a legrosszabb, ami történhet?” Sokszor rájössz, hogy a félelmed alaptalan.

6. Halogatás

„Majd holnap elkezdem…” – a halogatás összetett probléma, amely sokszor a félelemből, bizonytalanságból vagy egyszerűen lustaságból fakad. Minél tovább halogatod a kezdést, annál nagyobbnak tűnik a feladat.

Megoldás: Alkalmazd a „két perces szabályt”: kezdj el valamit, ami csak két percet vesz igénybe. Ez segít abban, hogy lendületbe kerülj, és onnan már könnyebb folytatni.

7. Nincs támogatás vagy visszacsatolás

Az  célkitűzés egyedül magányos út lehet. Ha nincs, aki támogasson, vagy visszajelzést adjon, akkor elveszítheted a motivációdat, és könnyen letérhetsz az útról.

Megoldás: Keresd meg a támogató környezetedet. Lehet ez egy barát, családtag vagy egy coach, aki segít a helyes irányban tartani. Oszd meg a haladásodat, és kérj visszacsatolást.


támogató közeg a célkitűzéshez

A célkitűzés nem csupán arról szól, hogy mit szeretnél elérni, hanem arról is, hogy hogyan készülsz fel az útra.

A fentiek közül melyik akadály tűnik a legrelevánsabbnak a számodra? Ne feledd: az első lépés mindig az, hogy őszintén szembenézz a korlátaiddal. Innen indul a valódi változás. És teljesen mindegy, hogy ezt az Önismereti Kör segítségével teszed, vagy egyedül, csak csináld.

Ha esetleg még nem csatlakoztál, de szeretnél az Önismereti Kör előfizetéses programjához, velem készülhetsz fel erre az útra, ahol  a segítségemmel tűzzük ki a személyes céljaidat egy gyönyörű online tanfolyami felületen,a leckék és a gyakorlatok lesznek azok, amelyekkel jó irányba állítod magad, hogy sikeres célkitűzéssel, kapcsolatokkal, szokásokkal és sok minden mással, ami majd a tematikus hónapokban a segítségedre lesz: elérhesd a céljaidat.

Ráadásul a február bónuszrésze metaforikus leckékkel és feladatokkal is vár, hogy még könnyebbé tegyem számodra a célkitűzést, illetve ezek megértését és megfogalmazását. ( Összesen négy darab feladat és lecke vár rád is a bónuszszekcióban ) 

Kész vagy arra, hogy elérd, amit igazán akarsz? Kezdj neki már ma!

Várlak! Zsuzsa

Kapcsolódó bejegyzések
Csúszik ez a banánhéj

Avagy: hogyan alakíts ki egy szokást 7 lépésben?Az életünk során, még akkor is, ha nem éppen a személyiségünk fejlesztésén munkálkodunk, Tovább

Ej, ráérünk arra még

Avagy a halogatás mesterfokozataValószínű, hogy mindannyian, vagy legalábbis valamennyien ismerjük ezt az idézetet a Pató Pál úr című, Petőfi által Tovább

Éld meg a pillanat varázsát!

Történt-e már veled olyan, hogy rácsodálkoztál egy nyíló virágra? Egy harmatcseppektől ragyogó levélre? Egy árnyékban szendergő kutyára? Halk tücsök ciripelésre, a Tovább

Életterületek

 Életterületek, melyeket érdemes figyelembe venned12+1 tipp a saját magaddal folytatott beszélgetéshez :)Gondolkodtál-e már, hogy életednek számos területe van, amivel érdemes Tovább

{"email":"Érvénytelen email cím","url":"Érvénytelen weboldal URL","required":"Egy kötelező mező üres"}
>