Coachként az egyik legnagyobb kihívás, amivel klienseim gyakran szembesülnek, a konfliktuskezelés.
Képzeld el, ott állsz egy szituációban, ahol szikrázik a levegő, és minden pillanatban kitörhet egy vulkán.
Te vagy az, aki megpróbálja csillapítani a feszültséget, de egyetlen rossz lépés, és... BUMM!

Tűzijáték, de cseppet sem kellemes, forró, mint a láva, mindenki mérges, és a helyzet még rosszabb lett.
Miért? Mert vannak olyan hibák a konfliktuskezelésben, amik garantáltan súlyosbítják a helyzetet.
Íme 7 végzetes hiba, amit coachként ismerek, és amiket soha, de tényleg SOHA ne kövess el, ha nyugodt és eredményes konfliktusmegoldásra törekszel:
1. A passzív-agresszív módszer: „Semmi baj…”
Az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, az, ha azt mondod, hogy "Semmi baj", amikor valójában belül fortyogsz, mint egy vulkán.
Tudod, az a klasszikus helyzet, amikor az arcodon mosoly van, de belül már tervezed, hogy egy hétre lekapcsolod a Wi-Fi-t és még az is megfordul a fejedben, hogy elköltözöl egy lakatlan szigetre. A passzív-agresszív hozzáállás egy gyors út ahhoz, hogy a másik fél rájöjjön, valójában minden baj, és ettől az egész helyzet csak rosszabb lesz.
Mondd ki, ha valami bánt – és ne fojtsd el. Az őszinteség mindig jobb, mint a rejtett mérgelődés.
2. Az örök „én” fókusz: „Nekem van igazam!”
Ismerős az a pillanat, amikor úgy érzed, hogy neked mindenben igazad van, és ezt be is akarod bizonyítani – még akkor is, ha valójában fogalmad sincs, miről van szó?
Na, ez a második legnagyobb hiba.
Ha a konfliktuskezelést azzal kezded, hogy te már biztosan tudod a tutit, és csak a saját nézőpontodra koncentrálsz, akkor garantált a veszekedés. Inkább kérdezz, hallgasd meg a másikat, és csak utána próbálj közös nevezőre jutni.
3. Azonnali megoldás hajszolása: „Oldjuk meg MOST azonnal!”
A harmadik végzetes hiba, ha azt gondolod, hogy minden konfliktust egy perc alatt meg kell oldani. „Hadd hozzuk rendbe gyorsan, hogy mehessünk ebédelni!” – gondolhatod.
Nos, a jó konfliktuskezelés időt igényel.
Ne siettess semmit, mert az azonnali megoldás gyakran csak egy gyors tapasz a sebre. Adj időt a másik félnek is, hogy átgondolja a dolgokat, és hagyd, hogy a megoldás szerves módon alakuljon ki.
4. Az érzelmi cunami: „Kiabálás = győzelem”
Ki gondolta volna, hogy az ordibálás nem old meg mindent?

Ha úgy érzed, hogy a hangerő növelése majd meggyőzi a másik felet, hogy te vagy a „győztes”, akkor itt az idő átgondolni a stratégiádat.
A kiabálással legfeljebb azt éred el, hogy senki se akarjon veled többet beszélni.
A békés, higgadt hozzáállás mindig hatékonyabb. Vagy ha tényleg úgy érzed, hogy ordítani kell, menj ki a szabadba, kiabálj egy jó nagyot, aztán térj vissza normál hangerővel.
5. A múltbéli sérelmek előrángatása: „Emlékszel arra az esetre 2021-ben?”
A múltbéli sérelmek előhozása a viták legsötétebb fegyvere. Ha egy aktuális konfliktus során felhozod a régi problémákat („Tudtam, hogy megint ez lesz, pont úgy, mint 2 éve a nyaraláson!”), akkor garantáltan eszkalálod a helyzetet. A konfliktuskezelés arról szól, hogy a jelenlegi problémát oldjuk meg – nem pedig arról, hogy minden korábbi sérelmet felszínre hozzunk.
6. A másik fél teljes ignorálása: „Most nincs kedvem ezzel foglalkozni…”
A "homokba dugom a fejem" stratégia talán kényelmesnek tűnik, de hosszú távon biztos, hogy visszaüt.
Ha úgy döntesz, hogy teljesen ignorálod a konfliktust abban a reményben, hogy majd magától elmúlik, rossz hírem van: nem fog.

Valószínűbb, hogy a helyzet csak rosszabb lesz, és amikor végül elkerülhetetlenné válik a szembesítés, már sokkal nehezebb dolgod lesz. Ha jön a vihar, jobb, ha felkészülsz rá, nem pedig elbújsz.
7. A "mindent vagy semmit" hozzáállás: „Vagy elfogadod, amit mondok, vagy vége!”
Ez talán a legveszélyesebb mind közül.
Ha ultimátumokat adsz, és mindent fekete-fehérként kezelsz, azzal lezárod a párbeszédet. A „vagy elfogadod, amit mondok, vagy ennyi volt” hozzáállás nem ad lehetőséget a kompromisszumra, és ezzel csak fokozod a feszültséget.
A konfliktuskezelés kulcsa az együttműködés és a rugalmasság – nem pedig a végső szó kimondása.

Zárógondolat coachként neked
A konfliktuskezelés igazi művészet, de ne feledd: mindenki hibázik néha.
A lényeg az, hogy tanulj ezekből a hibákból, és légy tudatosabb a jövőben. Ha képes vagy elkerülni ezt a 7 végzetes baklövést, már nagy lépést tettél afelé, hogy konfliktusok helyett megoldásokat találj. Mert a cél nem az, hogy nyerj, hanem hogy közös nevezőre juss – és ezt csak tisztelettel, nyitottsággal és humorral érheted el.
Lépj ki a ringből, és tedd le a fegyvereket – a konfliktuskezelés nem harc, hanem lehetőség a növekedésre.
Nos, el van a kocka vetve? Szeretnél tanulni, mert egyedül nem megy? Várlak szeretellel, foglalj egy ingyenes konzultációs lehetőséget még MA!
Zsuzsa
Ha bármilyen gondolatod van, hozzászólnál a bejegyzéshez, tedd meg nyugodtan, a neveden kívül a hozzászólásoknál más nem fog megjelenni, véd téged, mint ahogyan engem is, az Adatkezelési tájékoztató .
Molnár Zsuzsa ev. Életvezetési tanácsadó, life, párkapcsolati és rendszer coach, mérnök „Ahol nagyszerű győzelmek születnek!” Csoportom | Időpontfoglalás | Interaktív tanfolyamaim